Puzzle Nasıl Yapılır

puzzle nasil yapılır, yapboz nasıl yapilir Puzzle perçalarını biraraya getirmek aşağıdaki yötemler uygulandığında daha kolay ve hızlı olabilmektedir. İlk defa puzzle alıyorsanız 500 parçalık bir puzzle almak daha uygun olacaktır. Deneyim kazandıkça 1000, 2000, 3000 ve hatta Educa'nın 24000 parçalık puzzle modelini yapabilirsiniz...

 

 1. Üzerinde Puzzle Yapılacak Alan

Üzerinde rahat çalışabileceğiniz bir masa ya da düzgün bir yer bulmakla başlayabilirsiniz. Çalışacağınız bu yerde bütün puzzle parçalarını görebileceğiniz şekilde açabilmeniz önemlidir. Eğer bu yer daha sonra başka şeyler için kullanılacaksa Puzzle Halısı üzerinde çalışıp daha sonra kaldığınız yerden devam etmek üzere Puzzle Halısına sarabilirsiniz.

educa puzzle halısı

Puzzle Halısı'nı Keşifler Dünyası Alışveriş Sitesi'nde bulabilirsiniz.

2. Kenar Puzzle Parçalarını Ayırın

Bütün puzzle parçalarını resimli kısmı yukarıda oacak şekilde çalışma alanına yayınız.

Puzzle Modelinin en dışını oluşturan parçaların bir kenarları düz olacağından bunları ayırmak kolaydır. Bir kenarı düz olan parçaların hepsini bulun.

3. Puzzle Parçalarını Renk Gruplarına Ayırın

puzzle nasıl yapılır, yapboz nasıl yapılır Puzzle parçalarını renklerine göre ayırıp, çalışma alanınızda hepsini görebileceğiniz şekilde belli bir bölgeye ayırın. Örneğin puzzle modelinde deniz varsa mavi tonları bu bölgeyi oluşturacaktır. Ya da puzzle modelindeki bir bulut beyazın tonlarında olacaktır.

4. Renk Grubuna Göre Belirlediğiniz Bölgeleri Yapmaya Başlayın

Puzzle parçalarını renk gruplarına ayırmıştınız; artık bu bölgeleri yapmaya başlayabilirsiniz. Puzzle modelindeki bulutu ya da rengi diğer ağaçlardan farklı olan bir ağacı tamamlamakla başlabilirsiniz.

5. Kenar Puzzle Parçalarını Biraraya Getirin

Daha önceden ayrıdığınız kenar puzzle parçalarını birleştirerek puzzle modelinizin çerçevesini tamamlayın.

6. Puzzle Modelindeki Nesneleri İnsanları Tamamlayın

Puzzle modelindeki renk gruplarına ve içindeki belirli objelere göre puzzle parçalarını bir araya getirmeye devam edin.

Puzzle yaptıkça daha sonraki puzzle modellerini birleştirmek daha kolay olacaktır ve kendinize göre daha kolay yollar da bulabileceksiniz.

Puzzle'ın dikkati arttırma, çocuklarda düşünme yöntemini geliştirme, yaşlılarla beyin çalışmasını arttırma gibi faydaları olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda yaptığınız puzzle resmini ya da fotoğrafını evinizin duvarına asabilirsiniz.

İyi eğlenceler...

Keşifler Dünyası Alışveriş Sitesi'nde her marka puzzle modelini bulabilirsiniz...